جستجوگر پیشرفته
موضوع : طرح درس سوم ,
"طرح درس روزانه"
نام درس: ریاضی پایه: سوم دبستان موضوع: تقسیم با باقی مانده
سال تحصیلی: تعداد دانش آموزان: مدت اجرا: 45 دقیقه
آموزشگاه: کلاس: صفحات: 173-172
.................................................................................................................
- هدف کلی: دانش آموزان در این درس با تقسیم با باقی مانده آشنا می شوند.
- اهداف جزیی؛ دانش آموزان در این درس:
با باقی مانده تقسیم آشنا می شوند. (شناختی)
به مراحل محاسبه تقسیم با باقی مانده مساحت دایره علاقه نشان می دهند. (عاطفی)
با خارج قسمت آشنا می شوند. (شناختی)
- اهداف رفتاری؛ دانش آموزان در پایان درس:
تفاوت بین خارج قسمت و باقی مانده را توضیح دهند. (شناختی- درک و فهم)
بتوانند مراحل یک تقسیم با باقی مانده را به درستی انجام دهند. (شناختی- کاربرد.)
در فعالیت های فردی و گروهی با اشتیاق شرکت می کند. (عاطفی- واکنش)
- رفتار ورودی؛ دانش آموزان قبل از تدریس:
می توانند عمل ضرب بین دو عدد را انجام دهند.
قادر به حل کردن تقسیم های بدون باقی مانده هستند.
- آزمون رفتار ورودی؛ (ارزشیابی تشخیصی):
ضرب بین اعدا زیر را به درستی انجام می دهند؟ =3×7 =8×9 =9×4 و ...
تقسیم های زیر را بدرستی حل کنند؟ =7÷28 =8÷56 =5÷45 و...
- فعالیتهای قبل از تدریس؛ (مرحله آغازین تدریس):
فعالیت معلم |
رفتار فراگیر |
رسانه های آموزشی |
زمان |
* به کلاس وارد می شوم و از فراگیران احوالپرسی می کنم. |
دانش آموزان پاسخ می دهند. |
------ |
15 دقیقه |
* حضور و غیاب از دفتر کلاسی |
اعلام حضور می نمایند. غاییبین جلسه قبل دلیل غیبت خود را بیان می کنند. |
دفتر کلاسی |
|
*سوالات ارزشیابی تشخیصی را به صورت شفاهی/روی تابلوی کلاس انجام می دهم. |
دانش آموزان به صورت داوطلب یا انتخابی پرسش ها را پاسخ می گویند. |
تخته و گچ |
- فعالیتهای حین تدریس؛ (مرحله میانی تدریس):
فعالیت معلم |
رفتار فراگیر |
رسانه های آموزشی |
زمان |
* دانش آموزان را در گروههای 4 تایی گروه بندی می کنم. * در مرحله مجسم، به هر گروه 20 عد نی می دهم. * از دانش آموزان می خواهم نی ها را در دسته های 6تایی دسته بندی کنند. (بر نحوه کار گروهها نظارت می کنم.) * از دانش آموزان می پرسم چند دسته 6 تایی داریم، چند تا باقی ماند؟ روی تخته می نویسم: 20 برابر است با؛3 تادسته 6 تایی و 2 |
دانش آموزان با همکاری نی ها را دست بندی می کنند. 3 دسته 6 تایی 2 تا نی باقی مانده است. |
نی |
20 دقیقه |
* در مرحله نیمه مجسم، از یکی از دانش آموزان می خواهم با گچ 7 تا ستاره بکشد و آنها را 3 تا 3 تا جدا کند. (در دسته های 3 تایی دسته بندی کند.) بقیه دانش آموزان نیز همین تمرین را در دفتر خود یادداشت می کنند. * در آخر می نویسم: 7 برابر است با؛ 2 تا دسته 3 تایی و 1 |
تمرین محوله را بدرستی انجام می دهند. |
گچ، تخته، دفتر ریاضی دانش آموزان |
فعالیتهای پس از تدریس؛ (مرحله پایانی تدریس):
فعالیت معلم |
رفتار فراگیر |
رسانه های آموزشی |
زمان |
* با دادن سوال هایی به شکل زیر = 34:8 =28:5 و ... ارزشیابی پایانی را به انجام می رسانم |
دانش آموزان به صورت انتخاب معلم به پرسش ها پاسخ می دهند. |
تمرین های معلم ساخته |
10 دقیقه |
* تعیین تکلیف؛ 1- روی یک مقوای A4 25 تا ستاره بکشید و ستاره ها را در دسته ها 4، 5، 6و7 تایی دسته بندی کنید. (تمرین گروهی) 2- تمرین های کتاب درسی را در خانه حل می کنند. (فردی) |
تکالیف خود را یادداشت می کنند. |
نمونه کار آماده شده برای تمرین شماره |
http://malmir90.persianblog.ir
امتیاز : |
نوشته شده در سه شنبه 1392/06/12 ساعت 0:09
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط مریم در تاریخ 1392/07/11 و 17:16 دقیقه ارسال شده است
خیلی عالی با تشکر http://www.moalleman.rozblog.com/images/smilies/smile%20(0).gif